Закарпатська обласна філармонія

Закарпатська обласна філармонія – це головна концертна установа Закарпаття, яка почала свою діяльність  у 1946 році. Великий концертний зал філармонії містить  500 місць.

Історія будівлі філармонії

Яскрава будівля Закарпатської обласної філармонії у минулому була синагогою ортодоксальної громади євреїв-ашкеназі в Ужгороді. Споруду зведено у 1904 році за проектом архітекторів Дюли Паппа і Саболча Ференца (таку ж синагогу вони збудували і в столиці Австрії).

Архітектурний ансамбль синагоги поєднав романтичний, візантійський та мавританський стилі, що було даниною тодішній європейській моді. За роки Другої світової війни єврейської громади в Ужгороді майже не залишилось. Змінилася і доля синагоги: у 1947 р. Радянська влада ухвалила рішення віддати це приміщення Міністерству культури СРСР, яке постановило розмістити в ньому Закарпатську обласну філармонію. Зараз тут знаходиться головна концертна зала краю з прекрасною акустикою, а особливою її цінністю є старий орган відомої чеської фірми «Riger Kloss».

Історія закладу

Закарпатську обласну філармонію створено у 1946 році. Перша концертна установа краю була покликана популяризувати кращі зразки світової музичної культури та розвивати професійне виконавське мистецтво на теренах Закарпаття. Першим директором філармонії був Тарумов З.З. А на базі установи розпочали роботу Закарпатський ансамбль пісні і танцю, симфонічний та духовий оркестри, естрадний ансамбль та кілька солістів.

На сцені філармонії у різний час виступали відомі музиканти та колективи, серед яких піаністи Е.Гілельс, В.Єресько, С.Ріхтер, В.Сєчкін, М.Сук, скрипалі А.Винокуров, Б.Которович, О.Криса, Д.Ойстрах, Л.Шутко, альтист Ю. Башмет, віолончелісти М.Ростропович, М.Чайковська, співаки О.Басистюк, Д.Гнатюк, Н.Матвієнко, Д.Петриненко, А.Солов’яненко, струнний квартет ім.О.Бородіна, Московський камерний оркестр, Державний російський оркестр народних інструментів ім.М.Осипова, Державний симфонічний оркестр Грузії, Братиславський симфонічний оркестр, хорова капела Мічиґанського університету тощо.

З 2008 року у Закарпатській філармонії успішно діє Міжнародний молодіжний фестиваль органної музики ім. Н.Висіч, а з 2012 року – Міжнародний фестиваль «Музика без кордонів».

Ансамблі і оркестри філармонії

За свою 70-літню історію Закарпатська обласна філармонія була і залишається «рідною домівкою» для кращих творчих сил краю. На сьогодні тут успішно працюють:

Заслужений академічний Закарпатський народний хор (керівник – заслужений працівник культури України Наталія Петій-Потапчук, балетмейстер – постановник – заслужений працівник культури України Михайло Сачко),

– Камерно-інструментальний ансамбль «Угорські мелодії» (керівник – Діана Гавата),

– Ансамбль солістів «Гармонія» (керівник – заслужена артистка України Оксана Хархаліс (Ільницька),

Камерний оркестр (керівник – заслужений артист України Владислав Юрош),

Духовий оркестр (керівник – заслужений артист України Володимир Співак),

Симфонічний оркестр (диригент – заслужена артистка України Вікторія Свалявчик-Цанько).

Солісти:

– народна артистка України Етелла Чуприк (Котюк) (фортепіано),
– заслужений артист України Олександр Садварій (тенор),
– лауреат міжнародних конкурсів Катерина Гажо (орган).

Музичні інструменти філармонії

  • Рояль “Steinway & Sons”
  • Рояль “Petroff”
  • Орган “Riger Kloss”
  • Клавесин.

Джерела

Посилання

 

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Sidebar